PROCES
PROJEKTY KLASYCZNE I NOWOCZESNE
PIERWSZE KROKI
Dokładne oszacowanie ceny, a nie zawyżenie ceny projektu, jest niezwykle ważne dla każdego klienta. Aby zapewnić najwyższy poziom wiarygodności przy szacowaniu potencjalnych kosztów, niezbędne są następujące informacje:
1. Nazwa i lokalizacja projektu.
2. Wzory i rysunki, w tym rodzaj pożądanych materiałów.
3. Rodzaj wykończenia.
4. W razie potrzeby wizyta członka rodziny, która ułatwi wykonanie powyższych czynności i doprowadzi do dokładniejszego oszacowania ceny.
Większość cen obejmuje dostawę krajową do miejsca realizacji projektu. Natomiast projekty poza Polską mogą wymagać specjalnych uzgodnień dotyczących wysyłki. Szacunki są dostarczane w odpowiednim czasie.
PROJEKTOWANIE
Zanim zaczniemy wytwarzać dowolny produkt, musi być najpierw zakończony proces zatwierdzania projektu. Proces ten jest wspólnym wysiłkiem między Nami, a klientem oraz projektantem lub architektem. Najczęściej klienci mają tylko koncepcyjny pomysł na projekt, którego potrzebują. W takich przypadkach projektanci rozwijają koncepcję klienta, a następnie produkują rysunki warsztatowe, które są wysyłane do klienta w celu zatwierdzenia.
Każdy element projektu musi być szczegółowy i dokładny, aby po dotarciu do hali produkcyjnej nie było żadnych wątpliwości. Pomysł polega na dostarczeniu klientowi i sklepowi wszystkich informacji niezbędnych do zminimalizowania przeróbek oraz niekorzystnych skutków w harmonogramie dostaw. Aby osiągnąć ten cel Efekt-Metal wykorzystuje zaawansowane komputerowe systemy projektowania z możliwością modelowania trójwymiarowego, gdzie jest to właściwe, a także pozostaje na bieżąco ze szkoleniem w zakresie tych nowych technologii.
WZORNIKI
Po początkowej fazie projektowania, twórcy i rzeźbiarze pracujący na szczegółowych rysunkach opracowują wzorniki. Wzorniki są tworzone specjalnie dla każdego unikalnego projektu. Części rzadko są masowo produkowane. Poziom jakości w każdej końcowej części bezpośrednio odnosi się do precyzji wzorów i narzędzi. Każdy producent szablonów jest przeszkolony i posiada umiejętności w zakresie przekształcania blach, płaskowników lub prętów w skomplikowane wzory.
Gdy pojawia się projekt związany z elementami, które wymagają wykonania techniką odlewniczą lub gdy potrzebna jest większa ilość szczegółów, aby można było wykonać wzór, element zostanie najpierw wyrzeźbiony w glinie. Jest to czasochłonny proces, który ostatecznie prowadzi do powstania odlewów najwyższej jakości na świecie. Każdy kawałek jest starannie wygładzony przed wylaniem formy. Kiedy twardnieje, glina jest zdrapywana, a forma dokładnie oczyszczona. Teraz można go użyć do utworzenia jednego lub więcej wzorów.
PRODUKCJA
Doświadczeni producenci interpretują rysunki, aby wycinać, obrabiać i montować elementy na podstawie specyfikacji planu. Po raz kolejny na tym etapie produkcji wykorzystywana jest nowoczesna technologia, łącząca wszystkie elementy w sposób, który jest zarówno konstruktywny, jak i estetyczny. Odlewy są cięte na określone długości i sprawdzane pod kątem dokładnego dopasowania. Po rozpoczęciu montażu rzemieślnicy wykonują standardowe materiały i wykonują precyzyjne cięcie, frezowanie, toczenie i wiercenie. Szlifowanie ma kluczowe znaczenie dla wykonania każdego zadania, a jeśli nie zostanie wykonane poprawnie, wszystkie poprzednie etapy mogą zostać zmarnowane. Ze względu na unikalną wiedzę fachową w zakresie precyzyjnego montażu, wiodący producenci dbają o prawidłową instalację każdego gotowego elementu i finalizację produktu końcowego.
WYKOŃCZENIE
Trzeci poziom czyszczenia jest wykonywany na wszystkich odlewach i częściach prefabrykowanych, obejmuje staranne piaskowanie za pomocą najbardziej odpowiedniego, nieniszczącego kruszywa. Wszelkie wady, które wcześniej były niewykryte, są korygowane przed rozpoczęciem końcowego wykończenia. Ponieważ metale reagują inaczej na różne zabiegi, rzemieślnik dobiera procesy potrzebne do osiągnięcia pożądanego wykończenia, koloru i tekstury dla każdego projektu. W przypadku elementów ze stali nieżelaznych jest to często określane jako proces patynowania. Wykończenia obejmują satynowanie, polerowanie lub naturalne chemiczne patyny. Elementy mogą dokładnie pasować do każdego istniejącego wykończenia lub stanowić dowolną odmianę standardowych wykończeń. Nasi finaliści – rzemieślnicy mają również doświadczenie w dostarczaniu złotych i srebrnych liści.
MONTAŻ
Aby chronić i dbać o inwestycje każdego klienta, członkowie rodziny Butrykowskich zawsze uczestniczą w końcowej fazie projektu. Są oni dobrze zaznajomieni z etapami powstawania produktu, czuwają nad efektem końcowym zrealizowanego projektu. Specjaliści od instalacji są bardzo doświadczeni i w pełni gotowi do zaangażowania się w końcowy proces instalacji. Jakość ta jest widoczna w liczbie instalacji ukończonych przez rodzinę Butrykowskich w całym kraju i za granicą. Problemy podczas instalacji można szybko korygować w zależności od warunków w terenie. Wszyscy instalatorzy elementów związanych z renowacją są zaznajomieni z kodeksami renowacji.
PROCES
PROJEKTY REKONSTRUKCJI I RENOWACJI
PIERWSZE KROKI
Nieco inaczej niż w przypadku projektów klasycznych i nowoczesnych przeprowadzane jest szacowanie ceny projektów rekonstrukcji oraz renowacji. Wśród potrzebnych informacji do wyceny poza między innymi nazwą i lokalizacją projektu, wzorami i rysunkami, rodzajem wykończeń należy uwzględnić także dokumentację fotograficzną zachowanych elementów oraz archiwalne zdjęcia lub projekty.
Bardzo ważna jest wizyta członka rodziny Butrykowskich, co ułatwia wykonanie powyższych czynności i doprowadza do dokładniejszego oszacowania ceny. W przypadku braku zachowanych elementów lub dokumentacji rodzina Butrykowskich posiada w swoim rodzinnym archiwum oryginalną XIX-wieczną dokumentację zawierającą zbiór elementów – akantów oraz wzorów wykonywanych przez niemiecką manufakturę na cały świat. Prócz tego posiada liczne zbiory oryginalnych elementów, które pozwalają na odtworzenie elementów zgodnie ze sztuką kowalstwa artystycznego ewoluującą przez wieki wraz ze zmieniającymi się stylami.
PROJEKTOWANIE
Proces zatwierdzania projektu obejmuje szereg uzgodnień między Nami, a klientem, a także projektantem lub architektem oraz konserwatorem – który ma często kluczowe zdanie. W przypadku braku jakichkolwiek zachowanych elementów i dokumentacji projektujemy zgodnie ze stylem danej epoki, bazując na wyżej opisanym archiwum i dokumentacji w postaci oryginalnych elementów. W takich przypadkach projektanci rozwijają koncepcję, a następnie produkują rysunki warsztatowe, które są wysyłane do klienta w celu zatwierdzenia.
Kolejne etapy realizacji projektu są wykonywane przy użyciu najnowszej, innowacyjnej, a często także nowatorskiej technologii niezwykle szczegółowo i precyzyjnie, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się błędów.
WZORNIKI
W tej fazie twórcy i rzeźbiarze opracowują wzorniki. Pierwsze elementy wykonywane są przez członków rodziny Butrykowskich. Przebieg prac nieznacznie różni się od przedstawionych przy procesie realizacji projektów klasycznych i nowoczesnych.
PRODUKCJA
Na tym etapie produkcji wykorzystywane jest przede wszystkim doświadczenie i tradycyjna technika kowalska, która charakteryzuje się kuciem na gorąco w temperaturze do 1400 st. C oraz technika nitowania łącząca wszystkie elementy w sposób, który jest zarówno konstruktywny, jak i estetyczny. Elementy są cięte, a następnie sprawdzane pod kątem dokładnego dopasowania. W pracowni rzemieślnicy wykonują precyzyjne czynności, takie jak między innymi cięcie, frezowanie, toczenie w celu odwzorowania, najdokładniej jak to jest możliwe, oryginalnego wzoru.
W przypadku renowacji zachowanych elementów proces ten polega głównie na rozebraniu i dorobieniu brakujących lub uszkodzonych elementów. Tu kluczową rolę ma technika starzenia do danej struktury-powierzchni skorodowania materiału, którą udało się opanować rodzinie Butrykowskich do perfekcji. Trudno odróżnić oryginalne elementy od nowych odtworzonych. W przypadku odtwarzania całych elementów finalnie wyglądają one na oryginalnie zachowany wyrób kowalski z danej epoki.
WYKOŃCZENIE
Trzeci poziom czyszczenia wykonywany na wszystkich częściach nie różni się znacznie od procesu realizacji projektów klasycznych i nowoczesnych. Stosujemy różne techniki – zarówno tradycyjne jak oksydowanie i malowanie farbami nawiązującymi do oryginalnych powłok, a także nowoczesne -zabezpieczające wyroby kowalskie dla kolejnych pokoleń w niezmienionej formie. Każda z tych technologii ma na celu zachowanie oryginalnej struktury kutej stali.
W przypadku elementów ze stali nieżelaznych jest to często określane jako proces patynowania. Różne wykończenia obejmują satynowanie, polerowanie lub naturalne chemiczne patyny. Elementy mogą dokładnie pasować do każdego istniejącego wykończenia lub opracować dowolną odmianę standardowych wykończeń. Nasi finaliści-rzemieślnicy mają również doświadczenie w wykończeniu złotych i srebrnych liści oraz innych detali.
MONTAŻ
Montaż jest ostatnim etapem procesu. Członkowie rodziny Butrykowskich osobiście dopilnowują końcowej fazy realizacji projektu, aby zadbać o jakość oraz szczegółowość procesu instalacji, a także reagować oraz korygować ewentualne błędy w terenie. Nasi instalatorzy są doświadczeni oraz zaznajomieni z kodeksami renowacji.
Przez ostatnie lata prowadzenia działalności mieliśmy okazję wykonywać wiele skomplikowanych realizacji. Dzięki temu wiemy jak istotnym elementem jest to, aby już na etapie projektu architektonicznego skonsultować się z naszymi fachowcami. Podpowiemy jak uniknąć problemów i sprawić aby wykonane przez nas elementy były idealną wizytówką Państwa rezydencji.